Jak si správně vybrat tepelné čerpadlo

tepelne cerpadlo attack

Jak si správně vybrat tepelné čerpadlo?

Přemýšlíte nad způsobem vytápění tepelným čerpadlem? V dnešní době, jsou tyto téměř bez emisní moderní zdroje tepla stále častěji oblíbené, právě díky svým vlastnostem k životnímu prostředí, dlouhou životností a ušetřeným nákladům na energie. Další výhodou proč si zakoupit tepelné čerpadlo je finanční podpora od státu v programu Nová zelená úsporám.

Je tepelné čerpadlo vhodné do mého domu?

Pokud máte v plánu stavět moderní novostavbu, určitě k ní patří tepelné čerpadlo. Díky vysoké účinnosti vytápění (A+++), která dokáže ušetřit náklady na energie předurčuje použití tepelného čerpadla i do zrekonstruovaného domu. Elektrická energie, která je zdrojem energie pro tepelné čerpadlo, je dostupná pro každou stavbu domu. Tepelná čerpadla zaručují celoroční provoz s možností chlazení i vytápění se stabilním výkonem i při velmi nízkých venkovních teplotách a přípravy TUV s externím zásobníku až do teploty 55°C.

Jaký typ tepelného čerpadla je pro mě vhodný?

Rozdíl mezi tepelnými čerpadlami je ve způsobu získávání tepla z okolního prostředí. Tepelná čerpadla se dělí na:

  1. Tepelné čerpadlo vzduch/voda – je založen na principu získávání energie z okolního vzduchu a jejím odevzdáváním do teplovodního topného systému. Médiem je topná voda a chladící kapalina. Z hlediska konstrukce se tyto tepelná čerpadla rozdělují na splitové (rozdělené) a monoblokové jednotky. Velká výhoda tohoto přírodního elementu je, že je všudypřítomný.
Tepelne cerpadlo_vzduch_voda

Schématické zapojení tepelného čerpadla vzduch/voda v rodinném domě

2. Tepelné čerpadlo země/voda – tento způsob je založený na získávání tepla ze země nebo geotermálního vrtu.

Tepelne_cerpadlo_zem-voda

Schéma zapojení tepelného čerpadla země/voda v rodinném domě

3. Tepelné čerpadlo voda/voda – Způsob je založený na získávání tepla ze dvou studní.

Tepelné_čerpadlo_voda-voda

Schématické zapojení tepelného čerpadla voda/voda v rodinném domě

Společným jmenovatelem těchto tří typů tepelných čerpadel je nízko potencionální teplovodní systém (podlahové, stěnové a stropové vytápění/chlazení)

4. Tepelné čerpadlo vzduch/vzduch – Tento typ je vhodný do teplovzdušných topných systémů, kde se jako pracovní médium používá vzduch, který je systémem vzduchotechnických potrubí distribuovaný do všech prostorů budovy. Tepelné čerpadlo má v těchto systémech výhodu využití i jako zdroj chlazení (klimatizace).

Tepelné_čerpadlo_vzduch-vzduch

Schéma zapojení tepelného čerpadla vzduch/vzduch v rodinném domě

Hlavním problémem při typech zem/voda a voda/voda se stává nedostatek rozlohy a vody jako zdroj k realizace. Proto je nejekonomičtější a z pohledu instalace a servisu nejvíce příznivá cesta tepelných čerpadel vzduch/voda.

Tepelné ztráty domu

Při výběru tepelného tepelného čerpadla musíte vědět tepelné ztráty vašeho rodinného domu. Před koupí tepelného čerpadla se ujistěte, že nedojde k pře nebo pod dimenzování výkonu zařízení. Předimenzování výkonu by mohlo mít za následek větší opotřebení komponentů při častějších startech, když zařízení nepotřebuje dodávat teplo do domácnosti. Při pod dimenzování by naopak nemuselo zařízení stíhat dodávat teplo v požadované potřebě. Společnost ATTACK z tohoto důvodu nabízí široké výkonové portfolio s výkony 6, 9, 12, 15, 19 kW.

Tepelne cerpadlo attack 6-12kw

Venkovní jednotka tepelného čerpadla od 6-12 kW

Tepelne cerpadlo attack 12-19kw

Venkovní jednotka tepelného čerpadla od 15-19 kW

Důležité parametry

COP a EER

Důležité parametry, kterých by jste si měli všímat při výběru tepelného čerpadla jsou COP a EER. Tyto dva parametry udávají účinnost tepelného čerpadla. Parametr COP je pro vytápění a EER pro chlazení. Tepelné čerpadlo ATTACK Inverter R32 vzduch/voda dosahuje vysokého koeficientu hodnoty COP/EER až 4,6 což znamená, že 1 kW dodané elektrické energie vyprodukuje a 4,6 kW tepla/chladu.

SCOP a SEER

Tyto dva parametry udávají v podstatě to stejné jako COP a EER avšak v průměrných hodnotách za celou sezónu. Hodnota SCOP udává výpočet průměrného vytápění za sezónu při standardních podmínkách. Tento sezónní koeficient účinnosti v režimu topení, je vypočtený jako poměr odevzdané tepelné energie (tepla) k vstupní elektrické energii pro celoroční sezónu. SCOP odrazuje reálnější hodnotu sezónní účinnosti tepelného čerpadla a zahrnuje spotřebu všech součástí tepelného čerpadla (ne jen kompresoru). Hodnota SCOP tepelných čerpadel výkonové řady ATTACK inverter R32 vzduch/voda je (v rozsahu 4,71 – 4,99). Čím vyšší hodnota je tím je lepší. Monoblokové tepelné čerpadla ATTACK garantuje celoroční provoz s možností chlazené, vytápění se stabilním výkonem i při velmi nízkých venkovních teplotách. Stejné parametry SCOP a SEER při vytápění jsou stejné při chlazení. Měří se při proměnlivých podmínkách okolí a v reálném režimu. Čím vyšší, tím lepší.

Využití výhod tepelného čerpadla

Jednoduché a laciné řešení pro rodinný dům a nebo podnik, možnost čerpat státní dotace, vysoký komfort používání, vytvoření 2-5 násobku elektrické energie jako její spotřebování. Bezstarostné používání a dlouhá životnost.

Věříme že jsme Vám pomohli se zorientovat v dané problematice. Připravujeme pro vás další článek z oblasti vytápění a výběru správného zařízení a jeho příslušenství. Nenechte si ujít další článek, prihláste sa na odber noviniek.