Proč si vybrat právě kondenzační kotel?

kondezacny kotol

Proč si vybrat právě kondenzační kotel?

Plynové kotle jsou malé závěsné zařízení, které se hodí k vytápění domácnosti nebo prostornějších objektů.
Vytápění vašeho rodinného domu nebo provozu pomocí plynu je komfortní a ekologický zdroj tepla. Vysoká účinnost spalování plynového kotle snižuje provozní náklady (čím méně tepla odejde do komína, tím více tepla udržíme doma). Automatický bezúdržbový provoz snižuje nutnost obsluhy a tím nabízí vysoký komfort. Nízká pořizovací cena zařízení ve srovnání s kotli na biomasu, nebo tepelnými čerpadly – patří mezi nejlevnější a nejméně údržbové zdroje.

Co potřebuji pro kondenzační kotel?

K použití plynového kondenzačního kotle je nutno mít přípojku zemnímu plynu, který patří z fosilních paliv mezi nejekologičtější palivo. Pro ty, kteří by chtěli mít kondenzační kotel i bez přípojky zemního plynu, existuje řešení. Kotel lze připojit na propan. Vytápění propanem je nákladnější investice, protože tento typ plynu je nutno bezpečně uskladňovat v zásobnících, které se obvykle budují u vytápěných objektů.

Kondenzacny kotol zima web

Jak funguje kondenzační kotel?

Při spalování se využívá režim kondenzace spalin, přičemž se uvolňuje tzv. „spalování“. Latentní teplo, které by jinak bez kondenzace odešlo nevyužité ven komínem. Zjednodušeně řečeno, ochlazená topná voda, která se vrací z topného systému se při vstupu do kotle předehřívá od teploty spalin, čímž se zákonitě ochlazuje. Při teplotě topné vody přibližně do 55 °C pracuje kotel v kondenzačním, úsporném režimu. Následně je topná voda v kotli dohřátá na požadovanou teplotu. Vzhledem ke kondenzaci musí být výměníky v kondenzačních kotlích vyrobeny z antikorozního materiálu a komínová soustava kotle musí být také odolná vůči korozi. Teplota spalin se pohybuje v rozmezí 40 – 90 °C. Záleží na teplotě topné vody a využití kotle. Kondenzační kotel je vhodný pro všechny druhy topných systémů, zejména nízkoteplotního podlahového vytápění.

S čím dokáže kondenzační kotel pracovat?

Velký komfort, který přináší kotel, zdaleka není všechno. Efektivnost využití je rozsáhlá a nabízí komplexní řešení. Kotle je možné připojit k topným systémům a dokážou fungovat jako hlavní i jako záložní tepelné zdroje i ve větších komplexních více palivových systémech jako například ve spolupráci s:
-Tepelne čerpadla
-Solární ohřev
-Kombinace s kotli na tuhá paliva
-Více okruhové otopné soustavy a jiné možné kombinace.

kondenzacny kotol schema

Schéma zapojení kondenzačního kotle do otopné soustavy

V této otopné soustavě se mohou vámi zvolená zařízení s různým zdrojem tepla doplňovat velmi inteligentně. Dochází u nich ke stálému zabezpečení tepla nebo ohřevu TUV (Teplé užitkové vody) v domácnosti. A to tím, že pokud jedno ze zařízení přestane produkovat teplo, kondenzační kotel jej ihned nahradí. Při spojení kombinovaných zařízení je možné vytápět vysokoteplotní systémy nad 50°C jako například radiátory nebo nízkoteplotní systémy jako je např. Podlahové nebo stěnové topení, kde se plně využívá kondenzace kotle a jeho vyšší účinnost oproti klasickým kotlům.

Věříme, že jsme Vám pomohli se zorientovat v dané problematice. Připravujeme pro vás další článek z oblasti vytápění a výběru správného zařízení a jeho příslušenství. Nenechte si ujít další článek, přihlaste se k odběru novinek.