Tepelné čerpadlo v zimě

Tepelne cerpadlo v zime ATTACK

Tepelné čerpadlo v zimě dokáže fungovat bez problémů i při -15 °C

Zima – Roční období, ve kterém hledáme ten nejekonomičtější zdroj vytápění pro svůj dům. Při výběru ze všech možných druhů zařízení zohledňujeme několik faktorů: cenu, možnost širokého rozšíření k externím zdrojům tepla, efektivitu zařízení, komfort – který šetří čas, dopad na životní prostředí a hlavně nízké provozní náklady.

V tomto článku se dozvíte více o reálném provozu tepelného čerpadla nainstalovaného na severu Slovenska, kde teplota během zimních měsíců může klesnout i na -20°C. Povíme si o vlastnostech tepelného čerpadla, reálných nákladech během zimních měsících a možné kombinaci zařízení.

Tepelné čerpadlo a jeho vlastnosti

Tepelné čerpadlo vzduch voda typ monoblok nabízí nejjednodušší instalaci ze všech druhů tepelných čerpadel. ATTACK Inverter R32 se sezónním koeficientem 4,9 je vhodný právě pro novostavby s podlahovým topením, kde dokáže bez problémů vytopit rodinný dům a to až při teplotách -15°C.
Tepelné čerpadlo ATTACK je zařízení se dvěma tepelnými zdroji:

 1. Kompresorový oběh – Jeho aktuální výkon závisí na venkovní teplotě.
 2. Přídavný elektrický zdroj – Zabudované elektrické topné těleso, volitelného výkonu dle zapojení od 2 do 6 kW, které zajistí dostatek tepelného výkonu v případě extrémně nízkých venkovních teplot (-20°C), které se mohou krátkodobě vyskytnout během zimních měsíců.
Vnutorna jednotka attack inverter r32
Vonkajsia jednotka tepelne cerpadlo attack inverter r32

Tepelné čerpadlo ATTACK Inverter R32

Do jakého typu rodinného domu je vhodné tepelné čerpadlo vzduch-voda?

Tepelné čerpadlo vzduch voda typ monoblok pracuje nejefektivněji v rodinných domech s dobrou izolací a nízkými tepelnými ztrátami. Tepelné čerpadlo vzduch voda je dimenzováno hlavně do topných systémů s navrhovanou teplotou topné vody do 55°C.
Ideální topný systém pro tepelné čerpadlo je podlahový systém vytápění. Pracovat dokáže i v kombinaci s radiátory, avšak radiátory musí mít dostatečně velkou topnou plochu.
Nenechte se zmást, pokud vám někdo tvrdí, že nízkoteplotní tepelné čerpadlo vzduch voda s chladivem R32 typ monoblok je vhodné jako náhrada do nezatepleného rodinného domu, kde se převážně vytápí radiátory, které byly se svým předchozím zdrojem dimenzovány na vyšší teploty topné vody (70- 90°C).

Velko plosne radiatori attack

Radiátor s velkou teplo výměnnou plochou.

tepelne-cerpadlo-podlahovka-attack

Instalace podlahového topení.

Tím se vytváří špatná pověst tepelného čerpadla, které pro tento případ nebylo dimenzováno. Tepelná čerpadla se mohou s výhodou použít i při rekonstrukcích starších domů, avšak musí být provedena náležitá opatření jako – dodělání kvalitní izolace, výměnná oken, případně výměna radiátorů s větší teplo výměnnou plochou.

Tepelne cerpadlo attack dom prestavba

Rodinný dům po rekonstrukci zateplení a výměny oken.

Tepelne cerpadlo ATTACK instalacia cerpadla

Moderní novostavba s tepelným čerpadlem ATTACK Inverter R32.

Provozní náklady tepelného čerpadla

V tomto konkrétním rodinném domě na severu Slovenska s energetickou třídou A0 a podlahovým vytápěním o rozloze 140 m2 jsou provozní náklady nízké právě díky dodržení zmíněných podmínek. V rodinném domě se vytápělo elektro kotlem, kde roční spotřeba elektrické energie byla 11 000 kWh. Po instalaci tepelného čerpadla spotřeba elektrické energie klesla na 5000 kWh a po prvním roce majitelé obdrželi po vyúčtování nákladů přeplatek ve výši 750 €. Momentální zálohové platby za tepelné čerpadlo představují 87 € měsíčně.

elektrina spotreba tepelne cerpadlo attack
elektrina spotreba tepelne cerpadlo attack-2

S jakými zařízeními lze kombinovat tepelné čerpadlo?

 • Alternativní zdroj tepla
  Tepelné čerpadlo můžete kombinovat s různými zdroji tepla. Kotle na biomasu, kotle na plyn nebo termické sluneční kolektory.
 • Fotovoltaické panely
  Fotovoltaické panely mohou dodávat elektrickou energii i tepelnému čerpadlu v každém ročním období. V ročních obdobích jako jaro, léto, podzim v závislosti velikosti fotovoltaického systému dokáže pokrýt potřebu elektrické energie a získávat tak energii ze slunce prakticky zdarma. V zimních měsících výkon fotovoltaických panelů závisí hlavně na slunečním svitu, který má výrazně nižší intenzitu než v letních měsících, samozřejmě za podmínky, že fotovoltaické panely nejsou pokryty sněhovou pokrývkou. Vhodně navržený fotovoltaický systém dokáže pokrýt určitou část spotřeby elektrické energie potřebné například i pro pohon tepelného čerpadla.
Fotovolticke panely attack heating

Fotovoltaické panely

fotovoltickepanely_tepelne cerpadlo attack

Panely mohou dodávat elektrickou energii i tepelnému čerpadlu.

 • Fancoil jednotky
  Obrovskou výhodou oproti jiným zdrojům tepla je možnost připojit tepelné čerpadlo k fancoil jednotkám, které dokáží během letních měsících i chladit a v zimních měsících vytápět. V domě je tak zachována komfortní teplota po celý rok.
Tepelne cerpadlo inverter vzduch voda chladenie

Mobilní aplikace ATTACK Heating v režimu chlazení.

Tepelne cerpadlo inverter vzduch voda -zapojenie-zima

Vytápění fancoil jednotkami s tepelným čerpadlem ATTACK Inverter R32.

Prohlédněte si video tepelného čerpadla ATTACK na severu Slovenska

Spolehlivost a dlouhou životnost garantuje 5 letá záruka na zařízení a 7 letá záruka na kompresor. Díky tichému provozu a vysokému komfortu používání prostřednictvím mobilní aplikace se tepelné čerpadlo ATTACK Inverter R32 stává nenápadným zdrojem tepla a chladu po celý rok.

Věříme, že jsme Vám pomohli zorientovat se v dané problematice. Připravujeme pro Vás další článek z oblasti vytápění a výběru správného zařízení a jeho příslušenství. Nenechte si ujít další článek, přihlaste se k odběru novinek.