PŘIPOJENÍ KOTLE KE KOMÍNU

Boiler connection to chimney

Připojení kotle ke komínu

Téma, které potrápí většinu lidí, kteří mají zájem o koupi nového kotle do svého rodiného domu, nebo provozovny.V tomto krátkém článku Vám poskytneme základní užitečné rady, jak vybrat správný kotel a k němu komín do Vašeho domu.

Správné připojení kotle ke komínu si vyžaduje splnit několik aspektů, ne každý dům je stejně vysoký a nemá stejnou rozlohu, Proto je potřeba toto téma konzultovat s kominíkem, nebo projektantem. Nejnovějším trendům v oblasti topení se musí přizpůsobit i komín, který má vysoký vliv na účinnost celé topné soustavy a celkový komfort bydlení. Návrh komína upravují speciální normy a zákony, ve kterých se stanovují podmínky pro komín.Uvedeme si praktické příklady domů, provozoven a průmyslových objektů:
Bungalov
Nízko-podlažní rodinné domy, které jsou oblíbené pro nízké provozní náklady, rovněž potřebují splňovat parametry pro správné fungování – V tomto typu domu by měl komín dosahovat minimální výšku 6 m, nižší komín by mohl způsobit nedostatečný tah, protože komín nestihne odebrat z kotle vyrobené množství spalin. Nejen výška, ale i průměr komína je důležitý. Doporučujeme minimálně 20 cm a minimální tah komína 23 Pa. V případě, že je komín vyšší, může být průměr komína menší, ale ne více jak o 20cm!Vhodný kotel do rodinného domu typu bungalov je v rozmezí výkonu 15-30 kW při cca 80-100 m2. Pro maximální výkon kotle a dlouhou životnost je předepsáno použít ke kotli akumulační nádrž a směšovací zařízení Oventrop.

Dvojpodlažní dům
Dvojpodlažní rodinné domy – Při stavbě vyšších domů by komín měl dosahovat minimálně 10 m, nižší komín by mohl způsobit nedostatečný tah, protože komín nestihne odebrat z kotle vyrobené množství spalin.  Průměr by měl být naopak užší oproti domu typu bungalov, minimálně 16 cm s minimálním tahem komína 23Pa. V případě, že je komín vyšší, může být průměr komína menší, ale ne více jak o 16 cm!Vhodný kotel do dvojpodlažního rodinného domu je v rozmezí výkonu 15-30 kW při cca 200-250 m2. Pro maximální výkon kotle a dlouhou životnost je předepsané použít ke kotli akumulační nádrž a směšovací zařízení Oventrop.

Malé provozovny
Menší firmy, bytové domy, školy – Prostory malých provozoven většinou potřebují vytápět větší plochu, např: (kanceláře, sklady apod….). Komín by měl svou výškou a průměrem umožňovat správný odtah produkovaných spalin z kotle. Výšku a průměr komína navrhuje projektant. Záleží od typu budovy, kde komíny dosahují různé výšky od 7 m po 15m.Komín s nedostatečnou výškou by mohl způsobit nedostatečný tah, protože komín nestihne odebrat z kotle vyrobené množství spalin. Minimální průměr komína 30 cm s tahem 23Pa.
Myslíme i na malé provozovny, proto jsme vyvinuli kotle s velkou nakládací komorou a účinností spalování až 92%. Vhodný kotel do malých provozoven je v rozmezí výkonu 30 až 55kW, který dokáže bez problémů vytopit provozovnu o ploše cca 1000 m2. Pro maximální výkon kotle a dlouhou životnost je předepsané použít ke kotli akumulační nádrž a směšovací zařízení Oventrop.  Kotle vhodné pro rodinné domy a malé provozovny 

ATTACK SLX

20-55 kW

ATTACK DPX

15-45 kW

ATTACK DPX COMBI PELLET

25-45 kW

ATTACK SLX COMBI PELLET

25-45 kW

ATTACK PELLET 30

Rozsah výkonu 8 – 30 kW

Průmyslové objekty
Průmyslové objekty a větší podniky – Prostor průmyslového objektu potřebuje vytápět větší plochu, komín v těchto objektech by měl dosahovat 9 m, nižší komín by mohl způsobit nedostatečný tah, protože komín nestihne odebrat z kotle vyrobené množství spalin. Průměr by měl být minimálně 30 cm s minimálním tahem 23Pa.Pro průmyslové objekty jsme vyvinuly kotel ATTACK DPX s výkonem 80 a 100 kW. Díky velké nakládací komoře až 1100mm a vysoké účinnosti spalování až 91% dokáže bez problémů vytápět prostor o ploše cca 2400m2. – Každopádně je to závislé od kvality konstrukce budovy a doporučený výkon kotle řeší projektant.Pro maximální výkon kotle a dlouhou životnost je předepsané použít ke kotli akumulační nádrž a směšovací zařízení Oventrop.

ATTACK DPX

80-100 kW

Řešení pro nedostatečný odtah spalin.
V případě, že Váš komín z technických příčin nemůže dosahovat výšku dle typu vašeho rodinného domu, provozovny, nebo průmyslového objektu nezoufejte. Pro vyřešení tohoto problému jsme vyvinuli přídavný odtah spalin, který zlepší odtah z kotle do komína i v případě nedostatečných parametrů komína.

Přídavný odtah spalin PV150

Pro dostatečný tah komína

Nejvyšší forma důvěry ve funkčnost napojení kotle do topného systému je zkouška odborníkem, proto doporučujeme konzultaci se servisním technikem. Výpočet dle normy a pravidelnou údržbu, která Vám zajistí dlouhou životnost zařízení.

Věříme, že jsme Vám pomohli zorientovat se v dané problematice. Připravujeme pro Vás další článek z oblasti topení a výběru správného typu kotle a jeho příslušenství. Nenechte si ujít další článek. přihlaste se na odběr novinek.