Efektivní zátop kotle na dřevo

Rozkurenie kotla na drevo

Zátop kotle na dřevo s dřevěnými uhlíky dosahuje rychlého vznícení

V dnešní době technologie výrazně pokročila i v tepelné technice.V našem výzkumném centru každý rok hledáme způsoby, jak inovovat všechny naše produkty, včetně kotlů na dřevo. Řídící elektronika, kterou je dnes vybaven každý moderní kotel, výrazně pomáhá kotli nejen při spalování a dokonalém spalování, ale také při vytápění. Nalezení správné techniky zátopu vyžaduje určité znalosti a zkušenosti. V tomto článku vám ukážeme, jak na to.

Výroba-kotla

Zátop kotle na dřevo a významné aspekty při spalování

Jaké faktory hrají zásadní roli při vytápění kotle na dřevo?
Pro správné spalování je nutné mít připojený komín dostatečné výšky a tahu. Vždy zkontrolujte všechny parametry v návodu k obsluze každého kotle společně se servisním partnerem a kominíkem.

Akumulační nádrž se směšovacím zařízením OVENTROP je dalším důležitým aspektem při spalování. Nádrž zabraňuje tvorbě dehtu a kyselin, čímž se prodlužuje životnost nejen kotle, ale i komína. Pomáhá kotli odvádět nahromaděné teplo. V opačném případě by při dosažení teploty kotle musel být výkon kotle omezen, aby nedošlo k přehřátí. Pokud je kotel tímto způsobem omezen, účinnost klesá a tvoří se dehet.

Rozkurenie kotla na drevo
Rozkurenie kotla na drevo vlhkost

Důležitá je kvalita paliva

Kvalita paliva je alfou a omegou každého produktu. Kotel na dřevo není výjimkou. Pro správné spalování je nutné používat dřevo s vlhkostí od 12 do 20%. Takové dřevo je nutné skladovat minimálně rok nebo dva před topnou sezónou.
Dřevo s vlhkostí vyšší než 20% tvoří při spalování dehet, který se usazuje na stěnách kotle a komína. Dehet zhoršuje spalování, ucpává komín a může vážně poškodit kotel. Kotel má nižší výhřevnost, vyšší spotřebu a nižší účinnost. Dřevo s obsahem vlhkosti nižším než 12 % je vyschlé dřevo v procesu degradace, který nemá správnou strukturu a vlastnosti.

U modelové řady kotlů ATTACK SLX verze PROFI a Lambda Touch je nejefektivnější následující technika.

První ohřev

Při prvním ohřevu postupujeme s papírem, štěpkou a menšími kousky dřeva. Necháme roztápěcí (horní) dveře pootevřené a počkáme asi 10 minut, než se vytvoří uhlíky. Nakládací komoru kompletně doložíme. Zavřeme horní dvířka a kotel může hořet 8 hodin bez dalšího přikládání paliva.

Technika opakovaného zátopu

Při opakovaném zátopu nejprve zapneme odtahový ventilátor na elektronice kotle, což zajistí nižší prašnost v místnosti. Při opakovaném roztápění hraje zásadní roli dřevěné uhlí v nakládací komoře. Vyčistíme nakládací komoru a oddělíme silnější dřevěné uhlíky, které použijeme k zátopu. Nejprve je nutné papír protlačit tryskou do popelníku.
Jako velkou výhodu při efektivním vytápění doporučujeme naskládat na papír dřevěné uhlí a následně menší kusy dřeva. Plně naložíme nakládací komoru a papír zapálíme v popelníkové části. Nechte nakládací a spodní čisticí dvířka pootevřená, počkejte asi minutu. Uzavřeme nejprve spodní čisticí dvířka a poté vrchní dvířka. Kotel tak rychle dosáhne požadované teploty a bez přikládání vydrží hořet i dalších 8 hodin.

Věříme, že jsme Vám pomohli se zorientovat v dané problematice. Připravujeme pro Vás další článek z oblasti vytápění a výběru správného zařízení a jeho příslušenství. Nenechte si ujít další článek, přihlaste se k odběru novinek.